člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > MAGAZÍN > Bulharské peníze

Měna v Bulharsku

Leva

Bulharské peníze

V Bulharsku je měnou leva, která se dělí na 100 stotinek. Značí se 1 Lv, bulharsky 1 Lb, mezinárodně BGN. Bulhaři ve vnitrozemí počítají a vracejí na stotinky. Na pobřeží se většinou ceny zaokrouhlují na deset stotinek.

Současný kurz leva

Za 1 levo dostanete cca 14 korun. Jak se kurz koruny i leva často mění, je možné, že tomu bude nyní trochu jinak. Takže 1 BGN ~= 14 CZK.

Kolik peněz s sebou na dovolenou

Nevím, jakou kdo má spotřebu, ale když si každý den pronajmete lehátko, zajdete na večeři do restaurace a občas vyrazíte někam autobusem na výlet a zaplatíte tam vstupné, tak na jeden den stačí ekvivalent dvou českých stovek na osobu, možná o chlup víc. Takže když jedete na dovolenou na 10 dnů, tak Vám stačí 100 euro na osobu, s rezervou 150 euro. Kdyby byla krize, dá se vybrat v bankomatu. Dovolená Bulharsko Vás tedy nepřijde nijak extrémně draho.

Samozřejmě do toho nepočítáme cenu za ubytování a za dárky nebo jiné mimořádné nákupy.

Přivezte si s sebou eura. Budete-li měnit leva za koruny, dočkáte se nepříjemného kurzu.

Bulharské peníze a veksláci

Pokud potkáte pouliční veksláky, tak si dejte pozor. Nejhorší je vyměnit si u nich peníze a dostat stará neplatná leva z doby devadesátých let.

V roce 1999 byla měnová reforma, v rámci které se z hodnoty leva škrtly tři nuly. Starou levu poznáte podle toho, že mají mnohem menší ochranný proužek než dnešní leva. Veksláci nosí stará leva v peněžence v oddělené kapse. Většinou jsou to stovky. Sto leva je ekvivalent asi 1400 korun.

Standardní postup veksláka je nabídnout třeba 85 leva za 1000 českých korun. (Že jste z Čech, poznají velmi rychle.) 85 leva je extrémně výhodný kurz, ale je to jenom způsob, jak ve vás vzbudit důvěru.
Úplně nejlepší je s pouličními veksláky v Bulharsku neměnit, i kdyby nabízeli královské kurzy. Raději se s nimi ani nebavte, nesedejte si vedle nich a neukazujte jim peněženky. Nevěřte jejich radám. Potkal jsem veksláků ve větších městech asi pět, ale ten jeden, se kterým jsem se nakonec nechtěně zakecal, se mi snažil prodat jízdenku předraženou o dvě leva a když to nevyšlo, tak se mě při "loučení" pokusil okrást, když mi kradmo sáhnul do kapsy, ve které jsem nosil drobné.

Fotogalerie