člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > CESTOVNÍ INFORMACE > o Bulharsku

Všeobecné informace o Bulharsku

Všeobecné informace o Bulharsku

Bulharsko - technické údaje
Rozloha:
110 994 km2
Počet obyvatel: 8 450 000
Úřední jazyk: bulharština
Časový rozdíl: + 1 hodina
Hlavní město: Sofie
Měna: 1 leva, 100 stotinek (v našich bankách nelze zakoupit, doporučujeme vzít s sebou EURO nebo USD a vyměnit na místě, 1 leva asi 15 Kč)
Nejvyšší hora: Musala (2 925m)
Nejdelší řeka: Dunav 2 850 km (v zemi 450 km)
Půjčovny aut: cena 30 – 50 EURO – dle typu auta
Pláže: vstup je bezplatný, platí se pouze za pronájem slunečníku a lehátek

Proč navštívit zrovna Bulharsko, tuto balkánskou zemičku?

o BulharskuV Bulharsku najdete vše: moře, písečné pláže, malebná historická městečka, kulturní a architektonické zajímavosti, staré kláštery i moderní letoviska, vysoké hory.
Každý si přijde na své: ať už rádi odpočíváte u moře, objevujete historické skvosty, procházíte se v malebných uličkách pobřežních městeček nebo chodíte po horách.
Podnebí

Bulharsko si získává oblibu hlavně díky dlouhým písčitým plážím, mírnému klimatu – průměrná letní teplota je okolo 29°C, čistým mořem, nízkému obsahu soli a skoro úplné absenci nebezpečných mořských živočichů. Teplota a vlhkost vzduchu v Bulharsku velmi dobře působí na léčbu astmatických potíží. Teplota moře, písku a mírná slanost se zase doporučuje při kožních nemocích a problémech pohybového ústrojí. Nezanedbatelný je i bohatý společenský život a místní snadná finanční dostupnost. Najdete zde množství barů, diskoték, kaváren a restaurací, které zvou k ochutnávce místních specialit.
Bulharsko je pro nás stále cenový ráj a našinec si zde může lehce připadat jako bohatý cizinec. Na své si přijdou i milovníci památek a obdivovatelé divoké a člověkem netknuté přírody. Kladem je i snadná komunikace s místními obyvateli, kteří rozumí a mají snahu se domlouvat česky. Mnoho restaurací již nabízí své jídelní lístky s českým překladem. Začátek sezóny v Bulharsku zaručuje rychle rostoucí teploty, velmi stálé počasí a nižší ceny. Konec oproti tomu klid, teplou vodu a mírnější počasí. Bulharsko je zemí pro všechny bez rozdílu věku a zájmů.

Teploty v Bulharsku: červen, červenec, srpen, září

Den 26°C 30°C 30°C 25°C

Noc 19°C 21°C 21°C 19°C

Voda 24°C 25°C 26°C 23°C

Tato informace by se vám mohla hodit, protože neznalost této zdánlivé maličkosti vám může přivodit problémy. Když Bulhařikývají hlavou (pro nás „ano“), znamená to „ne“. Když naopak vrtí hlavou („pro nás „ne“), znamená to ano.

Časový posun v Bulharsku

o BulharskuPři příjezdu do Bulharska si nezapomente posunout hodinky o hodinu napřed, platí SEČ + 1 hodina.

Vývoz suvenýrů

Dejte si pozor na originální antické nádoby, ty jsou ze země zakázány vyvážet

Telefonování a roaming v Bulharsku

Volání z Bulharska do České Republiky má předvolbu +420. Volání do Bulharska má mezinárodní předvolbu +359. V Bulharsku se dovoláte přes roaming s kterýmkoli českým operátorem.
Aktuální ceník roamingu naleznete na intenetu.
Lze také volat telefonními kartami BELFON (oranžové budky) nebo MOBIKA (modré budky), které se zakoupí za 5, 10 nebo 20 Lv). Telefonní karty zakoupíte v novinovém stánku,v potravinách u pokladny nebo na poště.

Důležitá Bulharská telefonní čísla:
Policie 166
Hasiči 160
První pomoc (barza pomošt) 150
Dopravní policie (KAT) 165
Silniční pomoc (patna pomošt)
146 Horská záchranná služba (planinska spasitelna služba).