člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > MAGAZÍN > Zajímavosti z Bulharska

Bulharsko zajímavosti

Bulharská kuchyně, Špízy

NEJOBLÍBENĚJŠÍ MĚSTA BULHARSKA

Sofie je nejen metropole Bulharska, ale také jedno z největších lákadel pro turisty. Je významná nejen pro Bulharsko, ale i celý Balkánský poloostrov. Je to intelektuální, kulturní i ekonomické centrum státu. Druhé největší bulharské město je Plovdiv. Návštěvníky zaujme starou čtvrtí s dobře zachovalými domy z 19. Století a římskými památkami. Varna a Burgas jsou také vyhledávané turistické cíle, zároveň významné přístavy.

LETNÍ SEZÓNA V BULHARSKU

Optimálně můžete Bulharsko navštívit v období května – září. Letoviska nabízejí množství atrakcí – tobogány, skluzavky, plážový volejbal nebo jízdu na vodním skútru. Pro posezení jsou připraveny restaurace, obchody i bary.

MÍSTNÍ KUCHYNĚ

V případě, že Vás zláká nabídka některé z útulných místních restaurací, jistě neodoláte nabídce jídel. Bulharská kuchyně se skládá především z kořeněného masa se zeleninou nebo můžete ochutnat vynikající mořskou rybu, která za svou chuť vděčí nízkému obsahu soli v Černém moři. Jako příloha se nejvíce podává rýže nebo pečivo. Nezapomeňte ochutnat balkánský sýr a k pití si dejte víno, pivo či místní rakiji.

POBŘEŽÍ BULHARSKA

Bulharské pobřeží je největším skvostem této země. Táhne se téměř 400 km. Má jedny z nejkrásnějších písčitých pláží v Evropě, průzračně čiré moře. Pobřeží Černého moře je málo členité, má dlouhé úseky krásných pláží, málo vykrojené zálivy a skoro žádné ostrovy. Podnebí je označováno za mírné středomořské. Léta jsou teplá a suchá. Rozpálené pobřeží v létě ochlazuje severovýchodní směr proudění vzduchu. Bulharsko se chlubí také minerálními prameny, lázněmi a rehabilitačními středisky. Milovníci lyžování navštěvují horská centra. Dovolená Bulharsko splňuje požadavky i náročnější klientely a dokáže uspokojit takřka každého.

DOPRAVA DO I V BULHARSKU

Do Bulharska se můžete dopravit po vlastní ose, autobusem nebo letecky. Největší mezinárodní vzdušný přístav se nachází asi 5 km na východ od hlavního města Sofie. Bulgaria Air je největší mezinárodní dopravce létající z Bulharska po celé Evropě. Další dvě důležitá letiště se nachází ve Varně a Burgasu. V Bulharsku se také ve větší míře využívá železniční dopravy. Tratě spojují Sofii s velkými městy Evropy jako je Bělehrad, Bukurešť, Soluň, Istanbul, Vídeň, Mnichov, Berlín a Paříž. Do Bulharska z východu směřuje také trasa trajektu. Vnitrostátní autobusová doprava je v Bulharsku podstatně pohodlnější než vlaková, ale také dražší.

OBYVATELÉ BULHARSKA

Obyvatelé Bulharska se vyznačují svým temperamentem a pohostinností. Při rozličných příležitostech se obdarovávají květinami. I mezi lidmi, kteří se vzájemně neznají se používá tykání. K menšímu nedorozumění může dojít, pokud zapomenete, že Bulhaři vyjadřují nesouhlas pokýváním hlavy a zavrtění je ano.

STÁTNÍ SVÁTKY, FESTIVALY A ZÁBAVA

Zajímavosti z Bulharska, bulharský folklórS koncem komunistického režimu z kalendáře vymizely i některé státní svátky a byly nahrazeny tradičními festivaly a svátky jako jsou Velikonoce a Vánoce. Navíc se zde udržují místní festivaly a dny svatých, a to tak, že se slouží bohoslužby, hoduje se nebo se jenom pálí svíčky pod obrazem daného světce. I když jsou národní kroje stále k vidění, zábavy mají západní styl. Oblíbené jsou bulharské folklorní festivaly. Liší se hlavně velikostí a náplní. Od pouličních průvodů až po shromáždění na horských loukách nebo skupinky muzikantů hrajících na náměstí k tanci choro.

BULHARSKÝ TISK

Ukončení cenzury po listopadu 1989 a zastavení vydávání propaganidistických komunistických novin Rabotničesko delo (dělnický list) zapříčinily oživení domácí mediální scény. Dva hlavní deníky jsou 24Časa a Trud. Plátky, které míchají pikantnosti o hollywoodských hvězdách a kousky bulharské mafie. I když se jedná o politicky nezáviské noviny, jsou převážně konzervativní. Ze serióznějších deníků sem patří Dnevnik, je vcelku nestranný a informuje o kultuře a životním stylu. Dominantní postavení však má týdeník Kapital, zabývá se čistě obchodem, ale nyní poskytuje do hloubky rozpracované analýzy a kulturní články, kterých je v ostatních novinách nedostatek. Je tu také spousta bulvárních plátků, které přinášejí donedávna zakázané zprávy o celebritách, odporné kriminální příběhy a nepravděpodobné historky, mezi nimiž hraje hlavní úlohu Bljašak - Blesk, který doslova přežvýkává zprávy západních plátků. Jedinými měsíčníky se zprávami ze života jsou Egoist a Edno. Oba jsou zajímavým sofijským přehledem nové hudby, filmu a módy.

ŘEKA ROPOTAMO

Zajímavost Bulharska, Bulharsko, řeka RopotamoJejí ústí bylo prohlášeno za Národní přírodní rezervaci. Místní turistické agentury dávají Ropotamu nádech mystiky floridských močálů, obzvláště pak tamním leknínům. Výletní lodě obvykle plují od dálnice až k ústí. Jezírko láká i rybáře a to díky velkému množství běluh mořských, parem obecných, cípalů hlavatých a kaprů. Vyskytují se zde také vážky, malé černé želvy a nejedovatí vodní hadi. Jižně od ústí řeky se tyčí mys Maslen, do kterého moře vydlabalo jeskyně čas od času navštěvované tuleni. Exkurzi na řeku Ropotamo Vám zajistí sozopolská agentura, nebo můžete jet autobusem na trase Sozopol – Carevo a nechat si zastavit na mostě, odkud odplouvají lodě.

ZDRAVOTNÍ PÉČE V BULHARSKU

Před cestou do Bulharska doporučujeme sjednat cestovní pojištění. Potom máte nárok na ošetření v Bulharsku za stejných podmínek jako domácí pacient. Spoluúčast na zdravotním úkonu je v Bulharsku daleko vyšší než v České republice. Po provedení úkonu si nezapomeňte uschovat potvrzení o zaplacení a další dokumenty, které Vám budou vystaveny. Tyto dokumenty po Vás bude požadovat pojišťovna při žádosti o proplacení výloh ve Vaší vlasti.