člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > MAGAZÍN > Bulharská kuchyně

Cena jídla v Bulharsku

Bulharská kuchyně

Bulharská kuchyně, Ceny v Bulharsku

Bulharská kuchyně se řadí k zdravým kuchyním a to především protože většina pokrmů je lehká, chutná, jednoduše upravená a s velkou spoustou zeleniny.
Pod Bulharskou kuchyní najdete, jaké jsou aktuální ceny v Bulharsku (základních potravin).

Na většině území Bulharska převládají grilovaná masa a i přes výbornou kvalitu a výběr dostupné zeleniny se vegetariáni budou muset smířit s nedostatkem bezmasých jídel. Ve většině letovisek roste i prodej pouličních jídel, kde se prodává místní pečivo a jiné speciality. Na západní poměry bývá ovšem většinou těžké a mastné. Dovolená Bulharsko umožňuje také pravidelnou konzumaci čerstvého místního chleba, který je ve větších letoviscích k dostání během celého dne.

Nejběžnějším bulharským občerstvením je banica (přezdívaná také banička díky své velikosti). Jedná se o lístkové pečivo naplněné sýrem a příležitostně i masem. U nás je tato pochoutka známa jako burek a je rovněž k dostání v pouličních občerstveních. Oblíbená je též kifla, což je malý rohlík z jemně sladkého těsta plněný marmeládou nebo také naslano se sýrem nebo malým párkem.

Na pouličních stáncích se také běžně prodávají grilované pochoutky jako kebabčeta, kjufte či nadenica. Uzobávat můžete také pražené ořechy (fastaci) nebo slunečnicová semena (semki). Těmto bulharským specialitým konkuruje typické západní občerstvení jako párky v rohlíku, hamburgery a pizzy. Doporučujeme ovšem spíše ochutnat některou z bulharských specialit, které jsou tu obvykle o dost chutnější. Pokud hledáte něco rychlého a levného do žaludku, můžete si ve většině restaurací dát hutnou polévku s chlebem. Mezi nejběžnější patří bob, kořeněná fazolová polévka, škembe čorba, což je zdejší název pro naši dršťkovou polévku, nebo tarator - studená polévka z jogurtu a okury.

Pro bulharskou kuchyni jsou typické dvě složky:

1. bílý slaný sýr (=balkánský sýr nebo sýr feta) vyráběn především z kravského či ovčího sýra

2. jogurt (kiselo mljako), který obsahuje pro organismus velmi prosměšnou obsahující baktérii lactobactericum bulgaric.

K přípravě pokrmů Bulhaři používají hlavně jehněčí, drůbeží, skopové, telecí, a hlavně ryby. Pro Bulharsko typická úprava masa je pečení na rožni nebo roštu.
Věhlasné je velký výběr kvalitních minerálních vod, které vytváří typické aróma bulharských jídel.

Pitná voda z kohoutků

Voda z kohoutku je pitná, na pobřeží bezproblémová, jestliže však máte náchylnější žaludek kupujte balenou vodu, která se prodává na každém rohu.

Nejznámější bulharské speciality

- karbanátky Kjufteta

- džuveč

- plněné papriky

- rybičky

- Tarator
Pod tímto zvláštním jménem se skrývá studená polévka vyrobená z kyselého mléka, nastrouhané okurky, kopru a případně česneku. Tato zajímavá polévka určitě stojí za to vyzkoušet, navíc vás v horkých letních dnech příjemně osvěží.

- Musaka
Jestliže vám na talíři donesou musaku, tak si asi řeknete: „To jsou přece francouzské brambory…" Musaka je tedy teplé jídlo připravené z brambor a zeleniny, případně z masa, ale díky specifickému koření a způsobu přípravy je přece jenom jiná a zajímavější. Dá se dokonce koupit i v konzervě!

- Šopský salát
Tento známý a rozšířený salát vás může i překvapit, protože kromě syrových paprik a rajčat a bílého sýra se do něj přidávají i pečené paprikové lusky a cibule. Celý salát se před podáváním zalije zálivkou z octa, oleje a soli.Bulharsko, bulharská kuchyně

- Keftě a kebabče
Tyto zajímavě se nazývající pokrmy se připravují z mletého masa. Jsou to bochánky, karbanátky nebo válečky pomletého masa osmažené nebo připravené na roštu. podávají se se zeleninovými saláty nebo s hranolky, což je v Bulharsku docela oblíbená příloha.

-  Kaškaval
Jde o ovčí, kraví nebo smíšený sýr. Podává se občas jako dezert na konci jídla nebo k vínu. Zajímavé je, že kaškaval zraje 60 dnů, nezralý sýr se pozná podle toho, že může mít trochu nakyslou chuť.

- Škembe čorba
Pod tímto názvem se skrývá hustá dršťková polévka, která často vydá i za druhé jídlo a jí se s chlebem.
Zajímavost:

Ceny v Bulharsku :

Jídlo a pití v obchodech

chléb- 1,5 leva
pizza - 2 leva (velká čtvrtka)
pizzové koláče, sýrové a jiné sladké bochníky - 1-2,5 leva
šunka- 2,70 leva
tavený sýr (krabička)- 1,50 leva
limonáda 2 litry- 1,20 leva
Fanta, Cola apod. 2 litry -2,5 leva
minerální voda balená 2l- 1,5 leva
pivo 0,5 l- 0,8 leva
nanuky a zmrzliny- podle druhu odpovídá našim cenám (0,5 -3 leva)Bulharsko, bulharská kuchyně
broskve, nektarinky a jiné ovoce od 2 - 2,50
meloun 0,70 - 1,50 leva
palačinka -2,5 leva
gyros - 4 leva
pizza - 2,5 leva
hranolky - 2 leva
kuskus - 4 leva
ryba - 5 leva
smažené mušle - 4 leva
steak - 6-10 leva
vařená kukuřice - 1,50 leva
palačinka - od 1,50 leva
cigarety - 3,20 leva
grilované kuře - okolo 7,90 -8 leva

I v Bulharsku můžete na oběd zajít na meníčka ty vycházejí kolem 3 - 5 leva, večeře vyjde kolem 10 leva i s pitím. Doporučujeme vyzkoušet Bulharské speciality a ryby.

 

Fotogalerie