člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > MAGAZÍN > Černé moře

Bulharsko - Černé moře

Bulharsko - Černé moře1

ČERNÉ MOŘE, Bulharsko

Před mnoha tisíci lety na místě dnešního Černého moře se rozprostíralo pouze sladkovodní jezero. Se vznikem průlivu Bospor, kdy se oddělila Asie od Evropy, se jezero spojilo se Středozemním mořem a stalo se tak šelfovým mořem Atlantského oceánu.

Ze všech stran je moře obklopeno plážemi vyhlášených letovisek. Na jihu naleznete Turecko, jemuž patří jediná úžina, která odděluje Černé moře od Středozemního, Bospor. Na západě se rozprostírají pláže Bulharska a Rumunska. Severní část Černého moře patří Ukrajině, jejíž poloostrov Krym je nazýván perlou Černého moře, o východní část se pak dělí Rusko s Gruzií.

Charakteristika Černého moře

Plocha: 413 488 km

Největší délka: 1 130 km

Největší šířka: 613 km

Průměrná hloubka: 1650 m

Teplota vody: od června do září průměrně 23°C

Příliv a odliv: nepatrný

Salinita: slabá - 18 promile, v největších hloubkách 22 promile

Průzračnost: do 16 až 20 m

Fauna: narozdíl od bohaté flory chudá, při pobřeží nejsou žádní nepříjemní živočichové, tůdíž si sebou do moře nemusíte brát pantofle. Ve velkých hloubkách žijí delfíni i žraloci, ty se však k pobřeží se nikdy nepřibližují.

Ostrovy: ojedinělé, celkem 7, z toho čtyři naproti Sozopolu

Zálivy: dva velké - Varenský a Burgaský

Řeky: Dunaj, Dněstr, Dněpr, Don

Pobřeží: reliéf je pestrý, střídají se ploché břehy, kolmé skalisté stěny, zelený a lesní porost, miniaturní zálivy a masy balvanů a hlavně na pláži písek, který je těžší tůdíž nezafouká do všech skulin

V létě je moře příjemně teplé, v zimních měsících bývá schované pod ledovým příkrovem. I když název vypovídá o temné barvě, opak je pravdou, moře je azurově modré a krásně průzračné. Název je pravděpodobně odvozen od smutku lidí nad množstvím lodí, které zde byly potopeny. První osadníci, řečtí mořeplavci, však nazývali Černé moře mořem pohostinným. Nenechte se tímto však zmást. Bulharské pobřeží je proslulé velkými vlnami a svou občasnou rozbouřeností. Velkých vln se zcela nabažíte především na severní pláži Primorska, jižní pláž je už poněkud klidnější.

Délka bulharského pobřeží činí přibližně 378 kilometrů. Bulharské pláže jsou považovány za jedny z nejkrásnějších v Evropě a každoročně jsou oceňovány Modrou vlajkou, což je mezinárodně uznávaná známka kvality. Podél pláží najdete občerstvení nejrůznějších druhů za příznivé ceny, nechybí ani pestrá nabídka vodních sportů. Mořské dno klesá postupně, tudíž je pobyt u Černého moře vhodný i pro rodiny s dětmi, seniory či neplavce. Teplé letní měsíce umožňují pobyt na plážích až do večerních hodin, navíc díky přítomnosti sirovodíku v moři vám koupání nebudou znepříjemňovat někdy až otravní mořští živočichové, jako například žahavé medúzy, jedovaté ryby, či ježovky. Dovolená Bulharsko má tedy rozhodně co nabídnout.

Podobné léčivé účinky, jako má Černé moře má i Jadranské moře, zejména v jeho Jižní části. Proto doporučujeme také zhlédnout naši nabídku zájezdů do Černé Hory, zejména do Ulcinje, kde objevíte podobné pláže s jemným pískem, jako v Bulharsku.

Argumenty pro Černé moře

Bulharsko, Černé moře- čisté moře a písčité pláže (několikrát oceněno)
- ideální pro rodiny s dětmi - postupné klesání mořského dna, někdy i 50 a více metrů voda po kolena
- voda má nízký obsah soli, dá se potápět i bez brýlí
- v moří není nepříjemná mořská havět jako například ježovky, jedovaté ryby, pálivé medúzy
- množství vodních atrakcí
- příznivé ceny a služby na pláži ( v baru na pláži pivo za 2 leva)
- teplé podlebí, umožnující zůstat na pláži i přes poledne

 

Ubytování Bulharsko - potápění v Bulharsku

V Bulharsku se velice rychle rozvíjí potápění a služby s tím spojené. Můžete se potápět při pobřeží i na lodi. Především díky vynikající viditelnosti, čisté vodě a poměrně příznivým cenám v letoviscích obklopující Černé moře, je moře velice vyhledáváno sportovními potápěči. Kromě toho, že mohou obdivovat podmořské krásy a plavat s delfíny, mohou také objevovat podmořské vraky nespočetně mnoho lodí. Pravděpodobně největší pohřebiště lodí je na severním bulharském pobřeží, kde během 2. světové války bylo potopeno množství lodí německé říše a jejich spojenců.

Další informace o Černém moři naleznete ZDE.