člen skupiny Travel AGENCY

Asociace českých cestovních kanceláří a agentur
Zpět

AdriaSun - Dovolená v Bulharsku > MAGAZÍN > Výlety v Bulharsku

Bulharsko výlety

Bulharsko Sozopol

nABÍDKA VýletŮ v Bulharsku

Na této stránce pro Vás připravujeme a neustále aktualizujeme nabídku výletů v Bulharsku.

Bulharsko je opravdu rozmanitou zemí, která má rozhodně co nabídnout. Pokud nejste závislí přímo na plážích, můžete se vydat do vnitrozemí, které vás dovede ohromit svými vysokými horami, hlubokými lesy, pravoslavnými kláštery daleko od civilizace, ale samozřejmě i středověkými městy, hrady a pevnostmi. Dovolená Bulharsko Vám tedy může poskytnout nejen relax na pláži, ozdravné koupání v moři, ale také aktivní dovolenou s mnoha novými poznatky.

Sofie

Sofie – hlavní a největší město Bulharska. Patří k nejstarším hlavním městům Evropy, první zmínky jsou již od 8. století před Kristem, nabízí mnoho historických památek a poznatků o dějinách Bulharska, je zde velké množství hotelů, hostelů a ubytoven, kde lze za nízkou cenu pořídit slušný nocleh.

Bulharsko - Sofie

Sozopol - Ropotamo

Malebné rybářské městečko Sozopol je nejstarším na pobřeží. Směrem na jih se nachází přírodní rezervace Ropotamo – krajina pobřežních pohyblivých dun. Můžete tu vidět pobřežní močály, v létě velké množství kvetoucích leknínů a druhů ptactva.

Bulharsko - Sozopol

Varna

Varna je třetí největší město Bulharska a zároveň nejvýznamnější na bulharském pobřeží. Varně se také proto přezdíváHlavní mořské město nebo Hlavní letní město. Varna je skvělou kombinací malé metropole, prosluněného letoviska s písečnými plážemi a důležitého obchodního přístavu. I přesto, že zde v poslední době vyrostlo mnoho zajímavých moderních budov, stále si Varna zachovala ráz klidného historického města na břehu Černého moře. Zajímavé je prohlídka kláštera Aladža Monastir (Zlaté Písky). Pochází ze 13 století a je vytesaný do skály, postaven byl pro mnichy, ale současně sloužil jako ochrana obyvatelstva před nájezdy turků. V centru města najdeme největší archeologické muzeum Bulharska, dětem doporučujeme návštěvu delfinária s chytrými cvičenými delfíny.

Arménský kostel ve Varně

Nesebar

Toto místo určitě nesmíte ze seznamu výletu vyškrtnout. Nejkrásnější pobřežní dřevěná architektura z 19. století se sbírkou středověkých kostelů, kde si můžete vychutnat procházky klikatými uličkami kolem kamenných domů se zahrádkami s fíkovníky. Na úzkém výběžku poloostrova dojdete k masivním hradbám města, kde Vás uvítá dřevěný mlýn. Hned za branou se nachází archeologické muzeum, které zachovalo mnoho důkazů o nesebarské minulosti.

Bulharsko - Nesebar

Balčik

Město v oblasti Dobrič leží na pobřeží Černého moře, malebně rozložené mezi skalními útesy, což inspirovalo k přezdívce Bílé město. Město založili na místě starší thrácké osady v 6. stol. př. n. l. Milétští Řekové jako Krounoi či Kmuni (“Prameny“), později vzhledem k hojnému pěstování vína přejmenováno na Dionýsopolis. Díky svažitému terénu je zde řada křivolakých uliček se schodišti, dodávající této části města velice romantický nádech. Největší atrakcí je zde Dvoreca (palác) nebo-li Tiché hnízdo. Zámecký komplex vybudovaný pro rumunskou královnu Marii po roce 1924. Ta si zde nechala vybudovat mnoho výstředních budov, okolí je zaplaveno hodně druhy stromů a kaktusů.

Jižně letovisko Albena, nad ním v kopcích při silnici z Kavarny do Varny Obročiště se zříceninami dervišského (muslimského) kláštera Teketo. Východně od Balčiku je mys Kaliakra, červený skalnatý útes s pozůstatky pevnosti a stepní rezervací. Zajímavostí je, že je to jediné místo na bulharském pobřeží, kde dodnes můžete spatřit černomořské delfíny. Od Kaliakry k severu je pás nejpustší části celého pobřeží s řadou útesů, jeskynních hrobů a několika archeologickými lokalitami.

Veliko Tarnovo

Dalším zajímavým a kouzelným městem je Veliko Tarnovo. Kdysi bývalé hlavní město Bulharska je důležité nejen z historických důvodů. V roce 1879 zde Bulhaři sepsali svou první ústavu. Nejkrásnější, vedle historických památek, je atmosféra města. Úzké dlážděné uličky, domy ve svahu a prudké schody mezi domky.

Bulharsko - Veliko Tarnovo

Primorsko

Primorsko je malé městečko na poloostrově, je nejoblíbenějším cílem v Bulharsku. Můžete zde vidět i volně se pasoucí stádo koní. Je tu hodně restaurací, prodejen potravin, pekáren a stánků s rychlým občerstvením. Ceny jídla jsou přibližně stejně vysoké jako naše. Místo náměstí má primasko malý parčík, kde vystupují bulharské kapely. Leží zde dvě dlouhé a velké pláže. Z Primorska doporučuju celodenní pěší výlety přes kopečky na sever do přírodní rezervace k řece Ropotamo. Aquapark Primorsko ,který je v provozu již dva roky Vám nabízí mimo jiné i sportovní halu, kosmetiku,masáže, spoustu barů, restaurací a sportovního vyžití. Otevírací doba: 9 - 19 hodin, vstupné 25 leva. Aquapark se nacháhí na začátku Primorska u autobusové stanice.

Bulharsko - Primorsko

Istanbul

Toto město si nenechají ujít milovníci delších výletů a pohádky tisíce a jedné noci. Prohlídnout si můžete modrou mešitu, sultánské paláce a slavné křesťanské památky Hagia Sofia. Nakoupit můžete v tureckém bazaru, místní trhy a restaurace nabízejí nepřeberné množství krajových specialit.

Dovolená v Bulharsku nabízí nejen návštěvu měst, ale také poznávání přírodních zajímavostí - hory, doly, kláštery, moře, kulturní památky i dobrá vína. Díky svému hornatému reliéfu je Bulharsko vhodné i pro pěší turistiku.Výzvou pro odhodlané turisty se zdají být ostré hřebeny hor. Nejlépe se podnikají výlety a túry z měst Rilski Manastir nebo Borovec. Celý hřeben Rily lze zdolat za 5 dnů, záleží na vaší kondici, zkušenostech a také trase, samozřejmě i na aktuálním počasí, které v Bulharsku bude panovat. Proto je před začátkem túry dobré vždy sledovat aktuální předpověď počasí v Bulharsku.

Magura – jeskyně s bohatou krápníkovou výzdobou

Belogradčické skalní město

Božia most – velkolepý skalní most

Pobite kameni - bizarní zkamenělý les

Melnické pyramidy - jsou pískovcové přírodní útvary. Vznikají tak, že voda nebo vítr erodují měkký typ usazených hornin (zpravidla částečně zpevněné štěrky, písky, spraše nebo zpevněný vulkanický popel), zatímco tvrdší typ hornin v jejich nadloží erozi úspěšně odolává.

Prochodna – skalní tunel

Pěšky do Kitenu

Pokud si chcete na vlastní pěst udělat výlet, navštivte Kiten. Jedná se o menší klidnější letovisko než je Primorsko. Dostat se zde můžete i po pláži. My jsme vyzkoušeli variantu, kdy jsme jeli do Kitenu taxikem a zpátky pěšky. Zkuste i třeba autobus, poznáte lépe jaké je Bulharsko. Autobusy jezdí každý den z autobusového nádraží, které je na náměstí v Primorsku. Zpátky z Kitenu se dostanete po pláži pěknou procházkou a přijdete po jižní pláži. Vzdálenost po pláži je asi 4 km.

Bulharsko - Kiten


Krasová jeskyně Jagodina

Vyhlídková jízda Trigradskou soutěskou a horská túra od jeskyně Ďáblův chřtán - místo kudy Orfeus sestoupil do podsvětí za svojí Euridikou - ke krasové jeskyni JAGODINA a do Buinovské soutěsky.

Bulharské zvyky a tradice

Máte-li zájem seznámit se s životním stylem a rytmem obyvatel Bulharska, vydejte se na výlet "Bulharské zvyky a tradice". Výlet Vás v odpoledních hodinách zavede na rozlehlý statek - skanzen. Budete se moci ponořit do patriarchální atmosféry tradiční bulharské vesnice, seznámit se s recepty zdejších krajových jídel, projet se na venkovském povozu, projít si ovocné sady a vinice a v sezóně se zúčastnit sklizně, poslechnout si bulharskou lidovou hudbu a shlédnout zdejší tance v místních krojích. V ceně faktultativního výletu bývá i velmi bohatá večeře z tradičních bulharských jídel.

Výlety Bulharsko

 

 

 

 

 

 

 

Zlaté písky

Nechcete-li trávit dovolenou v Bulharsku pouze v jednom letovisku a toužíte poznat i další přímořské skvosty Bulharska, rozhodně navštivte Zlaté písky ležící pouhých 25 km severně od Varny. Zlaté písky jsou jedním z nejznámějších bulharských přímořských letovisek a jsou nazývané perlou Černého moře. Zlaté písky nabízejí příjemné klima, unikátní přírodní park, horké minerální prameny a v neposlední řadě nádherné pláže pokryté zlatavým pískem. Pláže jsou dlouhé a místy až 100 m široké s pozvolným přístupem do klidného prohřátého moře. Letovisko je navíc obklopeno nádherným původním lesem, ze kterého je neopakovatelný výhled na město a moře.

Dovolená Zlaté písky

 

 

 

 

 

 

 

Rilský klášter

je nejvýznamnějším klášterem v Bulharsku a zároveň nejposvátnějším místem bulharského pravoslaví. Původní kolonie zde byla založena již v 10. století světcem Ivanem Rilským v zalesněném horském údolí. Samotný klášter byl vybudován v roce 1335 necelé 3 km od místa, kde se nacházela původní kolonie. Klášter byl v historii několikrát poškozen a v roce 1833 došlo dokonce k ničivému požáru. Vzhled kláštera zvenku připomíná spíše tvrz a to především díky mocným zdem, jimiž je obehnán. Naopak interiér je bohatě zdobený. Klášter se pyšní bohatě malovanými freskami, které doslova uchvátí každého návtěvníka kláštera.

Od roku 1983 je Rilský klášter zapsán na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Rilský klášter

 

 

 

 

 

 

Přejeme příjemnou dovolenou v Bulharsku!